05 ژوئن 2019 - 2:13
بازدید 647
پ
پ

شروع نهضت پانزده خرداد به بركت عاشورا بود .ماه محرم سال ۴۲ مصادف با خرداد بود .امام خمینی از این فرصت به بهترین نحو استفاده  کرد امام خمینی به علما و روحانیون قم پیشنهاد داد در روز عاشورا از جنایات شاه پرده بردارند امام در روز عاشورا در فیضیه سخنرانی کردند وفرمودند: امروز به من اطلاع دادند که بعضی از اهل منبر را برده اند در سازمان امنیت و گفته اند شما سه چیز را کار نداشته باشید، دیگر هر چه می خواهید بگویید، یکی شاه را کار نداشته باشید، یکی هم اسرائیل را کار نداشته باشید، یکی هم نگویید دین در خطر است. این سه تا امر را کار نداشته باشید، هر چه می خواهید بگویید. خوب اگر این سه تا امر را ما کنار بگذاریم، دیگر چه بگوییم؟! ما هر چه گرفتاری داریم ازاین سه تاست تمام گرفتاری ما.

سخنان امام شاه را نزد مردم رسوا کرد.در سحر روز ۱۵ خرداد امام را دستگیر و به تهران برده و زندانی کردند خبر دستگیری امام درشهر قم و مناطق اطراف پیچید به دنبال انتشار خبر دستگیری امام اعتراض های زیادی در قم تهران ورامین مشهد و شیراز برگزار شد شاه دستور خاموش کردن صدای قیام را صادر کرد. دستگاه جبار که باور نمی‌کرد نفوذ روحانیت و مرجعیت در این حد باشد، دست به یک عمل وحشیانه‌ زد و مردم را در خیابان‌ها و میدان‌ها به رگبار بستند و قریب پانزده هزار نفر شهید شدند.این قیام یک نقطه‌ی عطف شد. اگر چه عده‌ای را مرعوب کرد، اما خط مبارزه روشن شد . از آن روز حرکت انقلابی مردم ایران که تقریباً از نه ماه قبل یا یک سال قبل از آن به تدریج آغاز شده بود، شکل قطعی و جدی گرفت و این قیام به انقلاب ۲۲ بهمن منتهی شد و در نهایت جمهوری اسلامی را به وجود آورد.در ۱۵ خرداد سه عنصر وجود داشت. یکی عنصر مردم بود، یکی عنصر رهبر و امام بود و سومی عنصر انگیزه‌ی مذهبی و روح شهادت‌طلبی و فداکاری برای خدا بود. نطفه‌ی انقلاب ما با این سه عنصر بسته شد.

نتایج قیام ۱۵ خرداد: اسلام به عنوان یک مکتب در مبارزه با طاغوت معرفی شد که رهبری روحانیت و وقوع در محرم از ویژگی های آن بود و با شاه به عنوان استکبار داخلی و رژیم صهیونیستی به عنوان استکبار خارجی مبارزه شد و این که این قیام مبدا انقلاب اسلامی و منشا تحولات بین المللی گردید.

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.